Lučištníci

Přesnost, chladnokrevnost a odhodlání, společně s nesmírnou silou a fyzickou odolností – to byly vlastnosti požadované od smrtonosných čchinských lučištníků. Všechny tyto cnosti se zračí ve tváři těchto lučištníků.

Lučištníci stojí v prvních třech řadách, obráceni čelem na východ. Jejich úkolem bylo zahájit útok zasypáním nepřítele sprškou šípů. Vzápětí poté měl do bitvy zasáhnout hlavní voj.

Lučištníci byli oděni do typických kabátců – mohly být i vatované a přepásávaly se koženým páskem s přezkou a hranatou špičkou, jež se pravděpodobně vyráběly z plsti.

 

 

Klečící lučištník

Klečící postavy lučištníků pocházejí většinou z jámy č. 2. Jsou 120 cm vysoké a byly nalezeny v Litongu v provincii Shananxi. Figury patříterakotové armádě císaře Qin Shihuangdiho. V jámě č. 2 bylo objeveno mnoho druhů hliněných vojáků, uskupených do vojenského útvaru,

jehož jádro tvoříte postavy klečících střelců. Charakteristické rysy klečících postav jsou následující: vzpřímená horní část těla, podlahy dotýkající se pravé koleno, špička pravé nohy a levá noha, které udržují tělo v rovnováze. Těla postav vypadají velmi živě, jako by se otáčela a byla v pohybu. Figury mají různé držení těla. Figury střelců jsou elitou ve středu terakotového vojska a patří k mistrovským dílům čínského sochařského umění.